Saturday, March 03, 2012

Otomobil ruhsatı maceraları - 3

Yurdum bürokrasisi işler yolunda giderken fire vermeye meyillidir, bir de normalin dışında şeyler olduğunda pirincin taşını ayıklayana kadar sizi epey yorarlar (özel sektörümüz de çok parlak değildir, ama o başka bir yazıya kalsın). Yoruculuğa güzel örnek plaka hatasını düzelttirme maceramdır.

Maceramızın bu bölümünde olaylar şöyle gelişmiştir:

Geçen hafta bana posta yoluyla Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'ndan (GİB) bir yazı geldi. "Değerli Mükellefimiz" diye başlayan (değerimiz sadece başlıklardadır ya hep) yazıda "sahibi bulunduğunuz taşıta/taşıtlara ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin ve/veya taşıtınızla ilgili idari para cezalarının ödenmediği veya eksik ödendiği tespit edilmiştir" deniyor, icra tehdidinde bulunuluyordu. Aracın plakası, borcun miktarı gibi "değerli mükellefleri" için son derece önemli bilgiler yazıda yoktu. Pirincin taşını "değerli mükellef" ayıklamalıydı.

1. Yazıda dendiği gibi https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp adresinden araç borçlarımı sorguladım, hiçbir borcum, cezam yoktu. "Bana verdikleri aklı neden kendileri de kullanmıyorlar" diye manasızca düşündüm.

2. Aracımın kayıtlı olduğu Ankara Yeğenbey Vergi Dairesi'nin telefonunu (310 22 40) aradım, cevap yoktu

3. Motorlu taşıtlar çağrı merkezini aradım (444 0 189), sürekli meşgul çaldı ama yılmadım, 5 dakikalık aramadan sonra düşürdüm. Bu seferde "tahmini bekleme süresi 5 dakikadır" mesajı ile karşılaşıp 5 dakika boyunca Turkcell'e para kazandırdım. Sonunda operatöre bağlandım. Operatör bana Yeğenbey'in başka bir numarasını verdi (509 19 00).

4. 509 19 00'daki operatör 312 06 06 numarasını aramamı söyledi.

5. 312 06 06 numarasını düşürene kadar 5 dakika boyunca aradım. Sonunda karşıma çıkan operatöre TC numaramı verdim, üzerimde iki araç kayıtlı olduğunu söyledi. Şaşırmadım çünkü ikinci araç daha önce hatalı şekilde plakası bana da verilen araçtı. Dedim hata yaptılardı, düzelttirdiydim... Dedi ki yoh yoh... Dedi ki sizi Yeğenbey'e aktarıyorum ama numaraları da not edin, düşmeyebilir. Dediği çıktı, telefonu açan yoktu.

6. Verilen numaralardan 509 19 11'i çaldırdım, açan yoktu. 509 19 13'ü denedim, açıldı. Durumu anlattım, karşımdaki eleman "üzerinizde sadece bir araç var, onun da borcu yok" dedi. Dedim ne yapacağım, dedi birşey yapmanıza gerek yok.

Sonuçta anladığım kadarıyla kayıtlar merkezi bir yerde değil, birden fazla kayıt var. Tabi tek kaydı doğru tutmaktaki mahareti hepimizce malum bürokrasim birden fazla kayıtta doğal olarak (!) zorlanıyor.

Son olarak motorlu taşıtlar çağrı merkezinin mail adresine (mtvvd@gelirler.gov.tr) durumu anlatan bir mail attım ve hatalı şekilde üzerimde görünen ikinci aracın üzerimden düşürülmesini istedim.

Tabi ki bu işin bu kadar basit (!) şekilde bitmeyeceği konusunda müsterihim, "değerli mükellefin" bürokrasi ile imtahanındaki yeni maceralarımızı ısrarla bekleyiniz "değerli okuyucularımız".

Güncelleme, 2 Nisan 2012: Birkaç hafta önce sorunu Emrah'ın VEDOP'la ilgili bir arkadaşına mail atmıştım, o da bakacağını söylemişti (yani içerden birine ulaştım). Bugün 312 06 06'yı tekrar aradım, beş dakika bağlanmayı bekledikten sonra görüştüğüm operatör üzerimde sadece bir araç olduğunu, diğer aracın üzerimden düştüğüne dair not olduğunu söyledi. İnanılmaz ama sorun hallolmuş görünüyor.

Güncelleme, 2 Ekim 2012: GİB'den altı ay önce gelen yazının aynısı tekrar geldi, borcum olduğunu tespit ettiklerini söylüyor, ayrıntı vermiyordu. MTV sayfasına baktım, ne vergi ne de trafik cezası borcum vardı. Yazıyı umursamamaya karar verdim.

Güncelleme, 17 Temmuz 2014: Bir haftadır İş Bankası'ndaki yatırım hesabımdaki parayı vadesiz hesabıma aktarmaya çalışıyor, her seferinde "Satmak istediğiniz kıymet, hesaplarınızda bulunmamaktadır" mesajını alıyordum. Önce müşteri temsilcime mail attım, cevap alamayınca İş Bankası'nın online soru sorma servisine mesaj attım, şu cevabı aldım:
Yapılan inceleme sonucunda Bankamızdaki hesaplarınıza 6266- Yeğenbey Vergi Dairesi tarafından 20140522625000046417 HBN ( Haciz Bildirim Numarası) ye istinaden E Haciz Blokesi işlendiği tespit edilmiştir. E Haciz blokelerinin sebebi ile ilgili olarak Vergi Dairesinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca hesabınızdaki blokenin kaldırılması için Vergi Dairesinin Bankamıza Fek (bloke kaldırma) bildirimi yapması gerekmektedir. Şu an itibariyle Bankamıza yapılmış bir fek bildirimi olmadığı için blokeniz kaldırılamamaktadır. Bankamıza fek bildirimi yapıldığı taktirde işleminiz ivedilikle sonuçlandırılacaktır.
Öncek motorlu taşıtlar vergisi sayfasından ne vergi ne de para cezası borcum olmadığını teyit ettim. Bugün (17 Temmuz) Yeğenbey'in 312 06 06 numarasını aradım, bu sefer bir dakika içerisinde açıldı, TC numaramı verdim, üzerimde (hatalı plakaya ait) 262 + 389TL'lik borç göründüğünü söylendi. Tarfik tescilin zamanında bana yanlış plaka vermesi ile devam eden olaylar zincirini izah ettim, başka birine bağladı. O kişiye yine TC'mi verdim, aynı izahatta bulundum, hatalı plakanın üzerimden düşülmesini ve banka hesaplarıma konan haciz blokesinin kaldırılmasını istedim. Şaşırtıcı bir şekilde "tamam, halledeceğiz" dendi.

Notlar:
  • İş Bankası anlaşılmaz bir mesaj vereceğine hesaplarımda Yeğenbey'den kaynaklı haciz blokesi olduğunu ana sayfada kırmızı büyük harflerle göstermeliydi. Ya acil bir para işim olsa ne halt edecektim?
  • Haciz blokesi işlerken cep telefonuma bir mesaj göndermelilerdi.
  • Yeğenbey maceramız daha süreceğe benziyor.
Güncelleme, 21 Temmuz 2014: Bankadaki yatırım hesabımla işlem yapabildim, haciz gerçekten kalkmış sanırım.

No comments: