Thursday, January 10, 2013

Bankaların nefis (!) web sayfaları

Bankaların web sayfaları pek kullanıcı düşünülerek yapılmış gibi görünmüyor, özellikle de büyük bankalarınkiler (para ile empati ters orantılı). Duygu pıtırcığı reklamlar vermeyi bilirler de misal az önce olduğu gibi EFT talimatım ad kısmındaki uyuşmazlık nedeniyle gerçekleşmediğinde uyarı maili atmak onların ufkunu aşar. Bu bloğa karşılaştığım özensiz konuları yazayım da sinirim geçsin biraz:

Ziraat Bankası:
* EFT talimatı verirsiniz, IBAN'ı doğru yazsanız bile ad kısmında en ufak bir fark olursa talimatınız önce gerçekleşti görünür, "işlem tamam" diye düşünürsünüz. Ama kısa bir süre sonra para sessiz sedasız hesabınıza geri yatar, olur olmaz mesaj/mail atmakta beis görmeyen bankanız bu detayı size ne mail ne de mesajla bildirmez. Ancak alıcı size telefon açıp "hacı para nerde?" dediğinde haberiniz olur.

* Havale yaparken hep vadesiz hesabımı kullanmama rağmen default seçenek hep "hazine operasyonları" zımbırtısı olarak gelir.

İş Bankası:
* Havale hesabı eklemek için şimdi adını unuttuğum nalet uygulamayı cep telefonuma kurmam gerekir. Ama benim basit telefona o naneyi kurmak mümkün olmadığından havale hesabını ancak imzalı dilekçe fakslayarak ekletebiliyorum. İş Bankası ile tüm ilişkimi minimize etmeme neden oldu bu nefis kısıtlama, kendilerini tebrik ederim.

* Vadeli hesapla ilgili hesap yapmak deveye hendek atlatmakla yarışır.

No comments: