Friday, April 17, 2015

İnternet alışverişinde durum

Uzun zamandır aklımda olan hobi elektroniğine başladım ve bu hafta direnc.net'ten ilk siparişimi verdim. Bu yazıda siparişle ilgili tecrübelerimi aktaracağım.

Önce iyiden başlayalım: Memlekette online elektronik bileşen alabileceğim bir site olması büyük lütuf, Ulus'a gitmem gerekmiyor.

Sorunlar:
  1. Sitede parçalar hakkında çok az bilgi var, genellikle düşük çözünürlüklü fotoğraftan başka bir şey yok (Örnek: Zener Diyot Paketi). Ben ayrıntılı bilgi içeren yabancı sitelerden neye ihtiyacım olduğunu tespit edip öyle sipariş veriyorum.
  2. Pek çok irili ufaklı parçadan oluşan siparişimi P.tesi verdim, kargoya Perşembe günü verdiler. Kargoya verdiklerinde mail atmadılar. Kendi sayfalarındaki hesabıma girince görebildim. Kargo firması olarak Yurtiçi Kargo yazılıydı, takip numarası yoktu.
  3. Cuma günü MNG kargodan aradılar, paketim olduğunu, "şubeden alınacak" olarak işaretlendiğini söylediler. Önce yanlış aradıklarını düşündüm çünkü siparişimde firma olarak Yurtiçi Kargo'yu işaretlemiştim. Sonra paketi kimin yolladığını sordum, İnt-El (direnc.net'in şirketi) olduğunu öğrenince paketi iş yerine yollamalarını söyledim.
  4. Güncelleme 24 Nisan 2015: İkinci siparişimi verdim, siparişimde orjinal Arduino Starter Kit olduğu halde klonunu koymuşlar, neyse ki telefonla arayıp bilgi verdiler, ben de en azından içindeki işlemci kartını orjinal Arduino ile değiştirmelerini istedim.
  5. Güncelleme 27 Nisan 2015: MNG kargodan "kargonuz şubemize ulaşmıştır" diye SMS mesajı geldi, şubeyi aradım, "şubeden alınacak" olarak işaretlendiğini söylediler, iş yerine yollamalarını istedim. Bu artık bardağı taşıran son damla oldu, direnc.net ile işim bitti, bu yazıyı okuyanlara da uzak durmalarını tavsiye ediyorum. Bir dahaki sefere Robotistan vb. alternatifleri deneyeceğim.
Basit adımların bir türlü tam olarak yapılamadığı örneklerle dolu yurdum internet alışveriş/bankacılık siteleri. İş kurmak isteyenlerin öyle orjinal fikirler peşinde koşmasına gerek yok, mevcut işlerin hepsinde ciddi sorunlar var. Steve Yegge abimizin de dediği gibi:
It's easy to come up with new product ideas if you start with the understanding that everything sucks. Everything can stand improvement. Just think about what you'd change if you were doing it for yourself, and everything should start falling into place.
Kritik husus gerekli bağlantılara sahip olmak, o da sosyal becerileri geliştirmekle ilgili ve uzun zaman alıyor. Teknik insanlar için sosyal beceri ipuçları içeren faydalı bir site: simple programmer.

5 comments:

Rahmi Lale said...

Haji, hayran kalmamak elde değil: tatil alıp Alamanca'yı ilerletmek, bunca kodlama yanında elektroniğe bulaşmak...

Samil Korkmaz said...

Estağfurullah hacı, senin yarın kadar beceri seviyesine ulaşsak ne mutlu bize ;)

Rahmi Lale said...
This comment has been removed by the author.
Rahmi Lale said...

Çok naziksin Şamilziim, şımartıyorsun beni :P

Ahmet said...

ben bi kaçkez proje hocam dan alışveriş yaptım gayet memnun kaldım özellikle hazır robotlarda çok iyiler