Saturday, September 25, 2010

Motorlu taşıtlar vergisi ve e-devletin faydaları

Arabamızın muayene zamanı geldi. Ancak arabanın muayenesini yaptırabilmek için arabanın vergi borcunun olmaması gerekiyor. Öncelikle iş bankasının web sayfasından borcumu sorguladım, "borcun yoktur" cevabını aldım (sanırım banka gecikmeye girmiş borçları göstermiyor). Sonra bir de bu işi ana kaynağından sorgulayayım dedim ve internet vergi dairesine baktım. Burada 2009 yılı 1.taksidini yatırmadığım gözüküyordu. Oysa tahsilatlar sayfasında 2009 1. taksidinin zamanında yatırılmış olduğu bilgisi vardı. Dedim aceba geçen yıl düzelttirdiğim plaka hatasından dolayı sistemde bir yanlışlık mı oldu? Önce 444 0 189'u aradım (motorlu taşıtlar çağrı merkezi), karşıma çıkan görevli "üzgünüm, vergi dairesine başvurmalısınız" dedi. Sorumu MTVVD@gelirler.gov.tr adresine mail olarak yolladım. "Herhalde iki haftadan önce cevap gelmez" diye düşünürken ertesi gün cevap verdiler:
Ödemede farklı bir şahsın adı görünmektedir. Makbuzunuzla birlikte vergi dairenize başvurarak düzeltme yaptırmalısınız. 0 312 509 19 20 [aracımın kayıtlı olduğu Yeğenbey vergi dairesi - sizi 312 06 06'ya yönlendiriyorlar] veya 444 1 449 u arayabilirsiniz.
312 06 06'yı aradım. Oradaki eleman da ödemenin başka bir şahıs adına olduğunu teyit etti. Dedim nasıl olur? Dedi ki insanlar sık sık yanlışlıkla başka bir plakaya para yatırabiliyormuş. Dolayısı ile benim aracın tahsilat sayfasında 2009 borcu için havale yapılmış olmakla beraber havaleyi ben yapmadığım için borcum silinmemiş, parayı yatırmam gerekli imiş.

Gerçekten de tahsilat sayfasına tekrar baktığımda birkaç tane de trafik cezası parasının yatırılmış olduğunu fark ettim. Söylemesi ayıptır, bugüne kadar bir tane bile trafik cezam yoktur. Bazı vatandaşlar plakayı yanlış girip benim vergi hesabıma para yatırmış. Sanırım trafik cezalarının yatırılmamış olduğunu gördüklerinde şaşıracaklardır. Son olarak işbankasından ilgili dönemde gerçekten havale yapmadığımı gördüm ve borcumu kredi kartı ile internetten ödedim.

Bütün bu hikayede hoşuma giden, vergi borcu ile ilgili karışıklığı vergi dairesine gitmeden internet ve telefonla halletmiş olmam. Sanrım online vergi sisteminin adı VEDOP. Sistemi kuran ve işletenlere teşekkür ederim.

Öneri: Tahsilatlar sayfasında başkalarının yatırdığı paralar kırmızı ile işaretlenip bu durum açıkça belirtilmeli. Daha da iyisi bankadan hatalı bir plakaya havale yapanlara "başkasının adına kayıtlı bir araca havale yapmak üzeresiniz, emin misiniz?" diye sorulmalı. Önerimi GİB Öneri Sistemi üzerinden ilettim. Umut da bu öneriyi VEDOP'tan sorumlu arkadaşına iletir umarım ;)

mp3:
* Plies - Medicine
* Rihanna - Rude Boy
* Falco - Rock me Amadeus (Fifth Element Version)

No comments: